Alberta Chess Association
Games

ACA Game Database 2017
Last update: Sept 7 - more Edm International  files

Last update: Sept 6 - Edmonton International (Partial), Alberta Closed, MOK, CI and EI Qualifiers, Schleinich, Red Deer Open (partial), Misc games. File will be cleaned up within the next few weeks with more games posted and misc comments deleted. Thanks to Frank K and Jim D for the Calgary submissions.

Download ACA Game Database 2006-2017
Last update: January 22, 2017. Number of games: 6,250.

Download ACA Historic Database (1970-2005) - 5,410 games

If you have games that you would like to include, please send a pgn file by email to albertachess@gmail.com. The games must be played in Alberta, or by an Albertan.

Download games from various ACA events (PGN format)
2015
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
WBX Team
Tournament
December 12-13
Edmonton
Belsar Valencia
Team
Edmonton
Invitational
November 6-11
Edmonton
Jesse Kraai
Tejas Bakre
Enrico Sevillano
Edmonton Fall
Sectional A
November 6-8
Edmonton
Mike Zeggelaar
Butch Villavieja
Calgary
Invitational
October 29 -
November 4
Calgary
Tejas Bakre
Alberta Open
October 10-12
Edmonton
Dale Haessel
Robert Sasata
Battle of Alberta
September 12
Red Deer
Team North
8th Calgary
International
July 29 - August 3
Calgary
Aleksandr
Lenderman
10th Edmonton
International
June 20-28
Edmonton
Pentala
Harikrishna
10th Edmonton
International Open
June 26-28
Edmonton
Vlad Rekhson
Dante Briones
Red Deer Open
May 16-17
Red Deer
David Miller
Micah Hughey
10th Edmonton
International
Qualifier
May 2-3
Edmonton
Robert Gardner
AB Seniors
Championship
April 25-26
Edmonton
Arnold McKay
Lethbridge Open
April 11-12
Lethbridge
Tristan Tran-Ly
Vladimir Pechenkin
Kim Nguyen
Alberta Closed
April 3-5
Calgary
Richard Wang
March of Kings
March 14-15
Calgary
Kim Nguyen
Northern Alberta
Open
February 14-15
Edmonton
Rafael
Arruebarrena
 
2014
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
WBX Team
Tournament
December 13-14
Edmonton
Kim Nguyen Team
AB Junior
Championship
November 22-23
Edmonton
Richard Wang
7th Calgary
International
November 6-11
Calgary
Victor Mikhalevski
Alberta Open
October 11-13
Calgary
Edward Porper
20th Medicine
Hat Open
September 20-21
Medicine Hat
Tristan Tran-Ly
Battle of Alberta
September 13
Red Deer
Team North
Fort McMurray
Open
July 5-6
Fort
McMurray
5 players shared
first place
9th Edmonton
International
June 21-29
Edmonton
Vassily Ivanchuk
9th Edmonton
International
Reserves
June 27-29
Edmonton
Vlad Rekhson
Aaron Sequillion
9th Edmonton
International B
June 21-25
Edmonton
Robert Gardner
9th Edmonton
International
Qualifier
May 31 - June 1
Edmonton
Alex Yam
Red Deer Open
May 17-18
Red Deer
Vladimir Pechenkin
Louis Cheng
Alberta Closed
April 18-20
Edmonton
Alex Yam
Lethbridge Open
April 5-6
Lethbridge
Cyril Nerubenko
Northern Alberta
Open
February 15-16
Edmonton
Richard Wang
Kim Nguyen
2013
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
AB Junior
Championship
November 9-10
Calgary
Richard Wang
Battle of Alberta
September 7
Red Deer
Team South
8th Edmonton
International
June 23 - July 1
Edmonton
Lazaro Bruzon
8th Edmonton
International B
June 23-27
Edmonton
Christoph Zill
6th Calgary
International
May 14-20
Calgary
Wesley So
6th Calgary
International
Reserves
May 18-20
Calgary
Jose Gatica
Lethbridge Open
April 6-7
Lethbridge
Aaron Sequillion
Alberta Closed
March 29-31
Calgary
Eric Hansen
March of Kings
March 9-10
Calgary
Daniel Kazmaier
Northern Alberta
Open
February 16-17
Edmonton
5 players shared
first place
Red Deer Open
January 26-27
Red Deer
Lukas Beaudry
Calgary Closed
January 15 -
February 26
Calgary
Gary Ng
2016
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
Banff Open
November 11-13
Banff
Robert Sasata
Jerry Kobalenko
Alberta Open
October 8-10
Calgary
Daniel Kazmaier
Battle of Alberta
September 10
Red Deer
Team North
Over 1800
August 27-28
Edmonton
Keith MacKinnon
9th Calgary
International
July 27 - August 1
Calgary
Razvan Preotu
11th Edmonton
International
June 18-26
Edmonton
Sam Shankland
11th Edmonton
International Open
June 24-26
Edmonton
Robert Gardner
11th Edmonton
International
Qualifier
April 30 - May 1
Edmonton
Ian Findlay
Alberta Seniors
Championship
April 23-24
Calgary
Brad Booker
Ian Findlay
Red Deer Open
April 16-17
Red Deer
David Miller
Lethbridge Open
April 2-3
Lethbridge
Ian Findlay
Alberta Closed
March 25-27
Edmonton
Bitan Banerjee
Alberta Reserves
March 26-27
Edmonton
Butch Villavieja
Northern Alberta
Open
February 27-28
Edmonton
Belsar Valencia
2012
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
Edmonton Fall
Sectional A
October 26-28
Edmonton
Edward Porper
Alberta Open
October 6-8
Calgary
Eric Hansen
7th Edmonton
International
June 27 - July 2
Edmonton
Nigel Short
5th Calgary
International
May 15-21
Calgary
Anton Kovalyov
Dmitry Gurevich
Lethbridge Open
April 14-15
Lethbridge
Vlad Rekhson
Alberta Closed
April 6-8
Edmonton
Richard Wang
Alberta Reserves
April 7-8
Edmonton
Jim Daniluk
Robert Gardner
Edmonton
Championship
January 5 -
February 23
Edmonton
Vladimir Pechenkin
Canadian Junior
Championship
January 5-8
Calgary
David Zhang
2011
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
Southern Alberta
Open
November 19-20
Calgary
Daniel Kazmaier
Alberta Junior
Championship
November 5-6
Calgary
David Zhang
Edmonton Fall
Sectional
October 28-30
Edmonton
Edward Porper
Battle of Alberta
September 24
Red Deer
Team North
17th Medicine
Hat Open
September 17-18
Medicine Hat
Sean Perron
Vlad Rekhson
Jordan Schibler
Over/Under 1800
September 3-4
Calgary
Daniel Kazmaier
Arthur Milne
6th Edmonton
International
July 27 - August 1
Edmonton
Joel Benjamin
4th Calgary
International
May 15-21
Calgary
Enrico Sevillano
Jesse Kraai
Alberta Closed
April 22-24
Calgary
Eric Hansen
Lethbridge Open
April 2-3
Lethbridge
Roy Yearwood
Vladimir Pechenkin
March of Kings
March 5-6
Calgary
Roy Yearwood
Schleinich
Memorial A
January 7-9
Calgary
Knut Neven
Roy Yearwood
2010
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
Southern Alberta
Open
November 20-21
Calgary
Vlad Rekhson
Rick Pedersen
Roy Yearwood
Alberta Junior
Championship
November 6-7
Edmonton
David Miller
Edmonton Fall
Sectional
October 22-24
Edmonton
Edward Porper
Alberta Open
October 9-11
Calgary
Edward Porper
Roy Yearwood
Nenad Ristovic
16th Medicine
Hat Open
September 18-19
Medicine Hat
Roy Yearwood
Battle at the
Border
Septembe 4-6
Lloydminster
Pascal
Charbonneau
Battle of Alberta
August 21
Red Deer
Team South
5th Edmonton
International
July 28 - August 2
Edmonton
Magesh
Panchanathan
3th Calgary
International
May 20-24
Calgary
Victor Mikhalevski
Over 1800
May 1-2
Edmonton
Alex Yam
Eric Hansen
Alberta Closed
April 2-4
Edmonton
Dale Haessel
March of Kings
March 5-6
Calgary
Dale Haessel
Trumpeter
Classic
January 30-31
Grande
Prairie
Tim Pradzinski
Trumpeter
Classic Junior
January 16
Grande
Prairie
David Miller
Schleinich
Memorial
January 8-10
Calgary
Bradley Willis
Adie Todd
2009
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
4th Edmonton
International
December 17-21
Edmonton
Josh Friedel
Alberta Junior
Championship
November 8-9
Calgary
David Zhang
Battle of Alberta
September 26
Red Deer
Team South
Canadian Open
July 11-19
Edmonton
Mark Bluvshtein
Edward Porper
 
2nd Calgary
International
May 15-21
Calgary
Anton Kovalyov
Edward Porper
Alberta Closed
April 10-12
Calgary
Eric Hansen
Edward Porper
Lethbridge Open
April 4-5
Lethbridge
Micah Hughey
March of Kings
March 14-15
Calgary
Eric Hansen
Trumpeter
Classic
January 31 -
February 1
Grande
Prairie
Nicholas Moloney
2008
Event
Dates
City
Winner(s)
Download
PGN
PGN Viewer
WBX Team
Tournament
December 13-14
Edmonton
Jamin Gluckie
Team
Battle of Alberta
September 20
Red Deer
Team North
3rd Edmonton
International
July 31- August 4
Edmonton
Alexander
Moiseenko
1st Calgary
International
May 16-19
Calgary
John Donaldson